Workshop on Advanced Computer Simulation Methods for Junior scientists

EIMI, St. Petersburg, Russia

April 27 - 29, 2009

 

April 27  

 

09.30-10.15 Registration

 

10.15-10.20 Opening

 

10.20-11.00 Boris Chetverushkin (Institute of Mathematical Modeling, Moscow, Russia). TBA

 

11.00-11.20 Coffee break

 

11.20-11.40 Nurlan A.Orozbekov (Sobolev Institute, Novosibirsk, Russia)

On one algorithm for solving mathematical programming problems

11.40-12.00 Maria Elenius (University of Bergen, Norway)

Trapping of CO2 in sloping aquifers

12.00-12.20 Alexey Kadiyev (Institute of Mathematics and Mechanics, Ekaterinburg, Russia)

On Numerical Solution of a Dynamical Reconstruction Problem for a System with Delay

12.20-12.40 Juha Jeronen (University of Jyväskylä, Finland)

Axially Moving Membranes and Plates Interacting with Surrounding Ideal Fluid

12.40-13.00 Ekaterina A. Muravleva (INM RAS, Moscow, Russia)

Numerical methods for Bingham medium flow

 

13.00-14.30 Lunch

 

14.30-14.50 Immanuel Anjam and Olli Mali (University of Jyväskylä, Finland)

A posteriori estimates for Maxwell problem.

14.50-15.10 Alexander N.Tynda (Penza State University, Russia)

On Numerical Solution of a Nonlinear Volterra Integral Equation of Fractional Order

15.10-15.30 Ivan V.Oseledets (Institute of Numerical Mathematics, Moscow, Russia)

Breaking the curse of dimensionality, or how to use SVD in many dimensions.

15.30-15.50  Vitaly A.Kuzkin (IPME RAS, SPb, Russia)

Modeling of deformation and fracture of fibrillar structures

 

15.50-16.10 Coffee break

 

16.10-16.30 Ralf-Michael Vetter (Fraunhofer Institute SCAI, Sankt Augustin, Germany)

Numerical Optimisation of Mortality Models for Reinsurances

16.30-16.50 Jan Valdman (University Bergen, Norway)

Functional a posteriori estimates for some mechanical problems

16.50-17.10Tuomo Ojala (University of Jyväskylä, Finland)

Implementation of a new approach to the computation of the scattering for three quantum particles system

17.10-17.30 Alexander A. Le-zakharov (Institute for Problems in Mechanical engineering, SPb, Russia)

Computer simulation of Eath-Moon system formation

 

18.00-20.00 WELCOME PARTY at EIMI

 


April 28  

 

10.00-10.40 Jan Martin Nordbotten (University of Bergen, Norway)

Geologic storage of carbon dioxide: A challenge for mathematical modeling.

10.40-11.00 Alexey Muzalevskiy (St.Petersburg State Polytechnical University, SPb, Russia)

Guaranteed error bounds for approximate solutions of stationary Maxwell's equations

 

11.00-11.20 Coffee break

 

11.20-11.40 Tuomas Tallinen (University of Jyväskylä, Finland)

Discrete element simulations of crumpling sheets

11.40-12.00 Tuomas Puurtinen (University of Jyväskylä, Finland)

Heat transport in deformed nanofibers in low temperature

12.00-12.20 Olli Mali (University of Jyväskylä, Finland)

Estimates of the solution set for the diffusion problem with uncertain coefficients

12.20-13.40 Lunch

 

Excursion  to Hermitage

 

Shuttle bus departs from EIMI at 14:00

 

April 29

 

10.00-10.20 Julia S. Asfandiyarova (South Ural State University, Chelyabinsk, Russia)

Green Function for the nonlocal boundary problem

10.20-10.40 Mohamed Waleed Gabr (SPbSU, Russia)

On one new variant of wavelet decomposition for spline spaces

10.40-11.00 Anton A.Nazarov (SPbSU, Russia).

Computational tools for representation theory of affine Lie algebras.

11.00-11.20 Yuri S. Timofeev (South Ural State University, Chelyabinsk, Russia)

The problem of uncertainty estimation in EPR-dosimetry

 

11.20-11.40 Coffee break

 

11.40-12.00 Maxim E. Frolov (SPb State Politechnical University,Russia)

Some functional type a posteriori error estimates for plates and beams

12.00-12.20 Alexey V. Schmidt (Institute of computational modeling, Krasnoyarsk, Russia)

A second-order semi-empirical three-dimensional model of turbulence in the approximation of the far turbulent wake is considered.

12.20-12.40 Erin Kiley (Penza State University, Russia)

Modeling of Temperature Fields in 1D Heating Scenarios with Pulsing Microwave Energy

12.40-13.00 Steffen Weißer (Saarland University, Saarbrücken, Germany)

Adaptive Trefftz-FEM for elliptic equations

 

13.00-14.30 Lunch

 

14.30-14.50 Valery I.Kryuchko (Penza State University, Russia)

.