A.D.Alexandrov

(1912-1999)

The Fourth Geometry Meeting

dedicated to the centenary of A.D.Alexandrov


August 20-24, 2012          Saint-Petersburg, Russia



Preliminary Program

Monday 20.08



9:30-10:15 Opening:
S. Kutateladze& Yu.Reshetnyak : Aleksandr D. Alexandrov (1912Ц1999)
D.Burago : A few words about A.D.Alexandrov

10:15 - 10:45 Coffee break

10:45 - 11:30 Banchoff : A.D.Alexandrov and the Birth of the Theory of Tight Surfaces

11:40 - 12:25 Fillastre : Reversed Alexandrov-Fenchel inequalities

12:40 - 15:00 Lunch

15:00 - 15:40

Section A: Panina : Extremal polygons in $R^3$
Section B: Gaifullin : Sabitov Polynomials for Volumes of Four-dimensional Polyhedra

15:40 - 16:00 Coffee break

16:00 - 17:55 Work in three sections A, B, C


Section A

16:00 - 16:25 Grossi : Poincare's polyhedron theorem for compact 4-manifolds

16:30 - 16:55 Ananin : Complex hyperbolic equidistant loci

17:00 - 17:25 Chernov : Smooth Cosmic Censorship and determining causality from linking

17:30 - 17:55 Apanasov : Andreev theorem, combinatorically symmetric polyhedra and varieties of representations


Section B


16:00 - 16:25 Caldiroli : Radial graphs over spherical domains with prescribed mean curvature.

16:30 - 16:55 Musina : Planar loops with prescribed curvature: existence, multiplicity and uniqueness results

17:00 - 17:55 Bogoyavlenskaya : Complete Riemannian metrics with holonomy group G_2 on deformations of cones over S^3xS^3

17:30 - 17:55 Rosemann : h-projective transformations on compact Kahler manifolds


Section C

16:00 - 16:25 Slutskiy : On a necessary flexibility condition of a nondegenerate suspension in Lobachevsky 3-space

16:30 - 16:55 Kozachok : Perfect prismatoids and the conjecture concerning with face numbers of centrally symmetric polytopes

17:00 - 17:25 A.Zhukova : Morse index of a cyclic polygon


17:30 - 17:55 Dolgonosova : Manifolds of Morphisms between Foliations with Transverse Linear Connection
18:00 Welcome party

Tuesday 21.08


9:30-10:15 Shioya : Concentration, Ricci curvature, and eigenvalues of Laplacian

10:15 - 10:45 Coffee break

10:45 - 11:30 Martinez-Maure : The Minkowski problem for hedgehogs
(Minkowski differences of convex bodies): uniqueness results


11:40 - 12:25 D.Burago, S.Ivanov : On Discretization in Riemannian Geometry

12:40 - 15:00 Lunch

15:00 - 15:40

Section A: Makai : The infimum of the volumes of convex polyhedra of any given facet areas is 0.
Section B: Honda : Ricci curvature and angles

15:40 - 16:00 Coffee break

16:00 - 17:55 Work in three sections A, B, C

Section A

16:00 - 16:25 Kitabeppu : Coarse Ricci curvature on metric measure spaces

16:30 - 16:55 Kuwae : On non-linear spectral gap for symmetric Markov chains with coarse Ricci curvature

17:00 - 17:25 Mitsuishi : Collapsing three-dimensional Alexandrov spaces

17:30 - 17:55 Yokota : On the filling radius of positively curved Alexandrov spaces

Section B

16:00 - 16:25 Mimura : Rigidity result related to mapping class groups

16:30 - 16:55 Masley : Two-generated groups of Mobius transformations: geometry and sufficient conditions for the discreteness

17:00 - 17:25 Gekhman : Dynamics of Convex-Cocompact Subgroups of Mapping Class Groups

17:30 - 17:55 Storozhuk : Occasionally attracting compact sets

Section C

16:00 - 16:25 Kordyukov : Classical and Quantum Dynamics on Orbifolds

16:30 - 16:55 Rovenski : Flows of metrics on a fiber bundle

17:00 - 17:25 N. Zhukova : The structure of conformal foliations

17:30 - 17:55 Medvedev : Conformal circles and the geometry of the 3rd order ODEs systems

Wednesday 22.08


9:30-10:15 Vesnin : Right-angled hyperbolic polyhedra

10:15 - 11:05 Coffee break

11:05 - 11:40 Izmestiev : Infinitesimal rigidity of convex surfaces: variational methods and duality

11:40 - 12:25 Berndt : Hyperpolar actions on noncompact symmetric spaces

12:40 - 15:00 Lunch

15:00 Guided tour round the city

Thursday 23.08

9:30-10:15 Ohta : Ricci curvature in Finsler geometry and applications

10:15 - 10:45 Coffee break

10:45 - 11:30 Nikonorov: On Killing fields of constant length on Riemannian manifolds


11:40 - 12:25 Wilking: A generalization of Gromov's almost flat manifold theorem

12:40 - 15:00 Lunch

15:00 - 15:40 Work in two sections

Section A:
Sabitov : Two new classes of rigid polyhedra and their volume polynomials in the spaces of constant curvature
Section B: Remy : Simple and non-simple groups acting on buildings, overview and open questions

15:40 - 16:00 Coffee break

16:00 - 17:55 Work in three sections A, B, C

Section A

16:00 - 16:25 Park : Aleksandrov problem in linear n-normed spaces

16:30 - 16:55 Kim : Inequalities in additive N-isometries on linear N-normed Banach spaces

17:00 - 17:25 Makeev : On pyramids in a three-dimensional normed space

17:30 - 17:55 Magazinov : Convex Hull of a Poisson Point Process in the Clifford Torus
Section B

16:00 - 16:25 Takatsu : Displacement convexity of generalized relative entropies

16:30 - 16:55 Xu : Almost Nilpotency of the fundamental groups of almost nonnegatively curved Alexandrov space

17:00 - 17:25 Kornev : Invariant Decomposable Almost Complex Structures on Homogeneous Spaces

17:30 - 17:55 Daurtseva : The space of leftinvariant orthogonal almost complex structures on 6-dimensional Lie groups

Section C

16:00 - 16:25 Omori : On the existence of harmonic maps via exponentially harmonic maps

16:30 - 16:55 Fock : Minimal surfaces in hyperbolic space and hyperkaehler geometry

17:00 - 17:25 Savas Halilaj : The strong elliptic maximum principle for vector bundles and applications to minimal maps

17:30 - 17:55 Reyes : Nonlocal equations and equations of pseudo-spherical type, fluids and strings

18:30 Conference dinner

Friday 24.08



9:30-10:15 Sharafutdinov : Local audibility of a hyperbolic metric

10:15 - 10:45 Coffee break

10:45 - 11:30 Repovs : Topological properties of Busemann G-spaces

11:40 - 12:25 Vodopyanov, Basalaev : Rashevsky-Chow and Ball-Box theorems on Carnot manifolds with C^1-smooth vector fields

12:40 - 15:00 Lunch

15:00 - 15:40 Work in two sections

Section A: Goldshtein: About L_{q,p}-cohomology.
Section B: Mokhov : Compatible metrics and integrable systems

16:00 - 17:55 Work in three sections A, B, C

Section A

16:00 - 16:25 Arvanitoyeorgos : A method for the construction and solution of the Einstein equation on generalized flag manifolds

16:30 - 16:55 Selivanova : Metric geometry of nonregular weighted Carnot-Caratheodory spaces and applications

17:00 - 17:25 Gladunova : On Half Conformally Flat Lie Groups With Left-Invariant Riemannian Metrics

17:30 - 17:55 Oskorbin : Sectional Curvature Operator of the Conformally Flat Riemannian Manifolds

Section B

16:00 - 16:25 Fominykh : On the complexity of 3-manifolds

16:30 - 16:55 Mulazzani : On knots and links in lens spaces

17:00 - 17:25 Sullivan : Triangulations with restricted valence as spherical cone manifolds

17:30 - 17:55 Smirnov : Quasi-isometric invariants of the fundamental group of an orthogonal graph-manifold

Section C

16:00 - 16:25 Zamfirescu : Few Alexandrov surfaces are Riemann

16:30 - 16:55 V. Alexandrov : Continuous deformations of polyhedra that do not alter the dihedral angles

17:00 - 17:25 Golubyatnikov : Geometry of Phase Portraits of Nonlinear Dissipative Dynamical Systems

17:30 - 17:55 Kononenko : The slow surface in a problem of chemical kinetics